<%Horni link%>

Historie II

Autokros

Na konci sedmdesátých let se v Československu dostávala do popředí zájmu nová sportovní disciplína AUTOKROS. Tehdejší členové Auto-motoklubu Svazarmu Zálesí nezůstali pozadu a v roce 1981 začali pomalu přebudovávat trať tak, aby vyhovovala závodům autokrosových speciálů. Toto se mladým nadšencům podařilo, a tak již v roce 1982 se na trati „Pod Vilémovským lomem“ pořádal 1. ročník „Humpoleckého autokrosu“ jako součást oblastního A přeboru ČSR. Závod byl na velmi kvalitní trati organizačně dobře připraven a setkal se s kladným hodnocením jezdců a velkým zájmem diváků. Vítězem tohoto prvního ročníku se stal pražský jezdec pan Antonín Blovský (obr.18), který je v současné době členem našeho automotoklubu. obr13obr14 obr15 obr16 obr17obr18 obr19 obr20 Od prvního ročníku uplynulo celých 30 let a humpolecká trať změnila zásadně svůj charakter a vůbec celý autokrosový areál se postupně vylepšoval a zdokonaloval. Za vydatné podpory městských orgánů, sponzorů a příspěvků Federace automobilového sportu a neúnavnou prací členů AMK byly postupně vybudovány skladovací prostory, místnosti pro činovníky a pořadatele, věž pro časoměřiče, budova pro VIP a zdravotníky. Rovněž zázemí pro jezdce, parkoviště pro nejméně 100 závodních strojů a jejich doprovod. Nezapomnělo se ani na diváky, jejich bezpečnost i občerstvení.

obr21 obr22 obr23 obr24 obr25 obr26

Také trať byla postupně přebudována do současné podoby. Soupeřila zde celá řada známých špičkových jezdců – mistrů ČSR, ČSSR, ČSFR i mistrů Evropy. Připomeňme si zde jen některá jména: Jaroslav Hošek, Karel Havel, Alois Havel, Jiří Bartoš i jeho syn Petr a vnuk Jakub, Bohumil Křesťan, Jaroslav Jurenka, Honza Smrž, Josef Keřka i jeho syn Roman, Jan Soldát, Václav Uher, František Kačírek, Ivan Polák, Václav Fejfar, Petr Bartášek, Stanislav Landa i jeho syn, populární zpěvák, Daniel, Jaromír Štětina a mnoho dalších, kteří proslavili naší vlast po celé Evropě. Někteří z nich reprezentují i v současnosti.

 

obr27 obr28 obr29 Připomeňme zde také „Profil – cup“, závody hobby autokrosařů, jezdců bez oficiální jezdecké licence FAS. Tyto závody organizoval pan Jan Ságl s pomocí dalších nadšenců automotoklubu. Závody se jezdily zpočátku pouze v Humpolci, později i na dalších autokrosových tratích v České republice (např. Velké Meziříčí, Sedlčany, Nová Paka, Poříčí nad Sázavou) jako „Českomoravský pohár“. Z těchto hobby závodů vyrostla celá řada nynějších autokrosařů, kteří v současnosti jezdí „velký autokros “ a reprezentují ČR i v Evropě.obr32
Musíme se též zmínit o populárním zakončení autokrosové sezóny. Od roku 1985 se jezdí tradičně vždy na začátku října „Setkání mistrů“. Tohoto setkání se jezdci rádi zúčastňují a stalo se již zvykem, že má i mezinárodní účast jezdců z Rakouska, Holandska, Německa, Slovenska a Maďarska. Již několik let je hlavním sponzorem Rodinný pivovar Bernard, a proto se tento podnik jezdí pod názvem „Setkání mistrů – Bernard cup“.

 

Již několik let jezdí autokros také nejmladší závodníci ve věku od pěti let tzv. RacerBuggy a tyto závody jsou rovněž součástí Mistrovství České republiky. Ti nejmenší tak mají možnost vidět své vzory přímo v akci, což je pro ně ta nejlepší autokrosová škola. Velkým zážitkem pro diváka je vidět tyto malé špunty, s jakým nasazení a bojovým srdcem soupeří o nejlepší umístění „na bedně“. obr33 obr34 První přímý přenos Československé televize z Mistrovství ČSSR byl vysílán v roce 1987, poté bylo několik závodů Mistrovství republiky a Setkání mistrů natočeno na záznam, který byl vysílán následující den. Nyní ČT pořizuje ze všech autokrosových závodů 90 minutový záznam vysílaný na ČT4 v následujících dnech v pořadu Svět motorů.

 

Za dobu působení AMK se v jeho vedení vystřídalo šest předsedů: Bedřich Stehno, Zdeněk Jokl (obr.13), Václav Sedlák, Jindřich Kalivoda(obr. 14), Stanislav Digrín a současný předseda Josef Špaček, čtyři ředitelé závodů: Jaroslav Vošický, Milan Šarovec, Jan Ságl, Pavel Urban a dva tajemníci závodů: Dalibor Deraha a Jana Dománková. obr35 obr36 Pořadatelský sbor AMK Zálesí má velmi dobrou úroveň a všechny jeho závody jsou Federací automobilového sportu Autoklubu České republiky hodnoceny na vysoké úrovni. Odměnou jim bylo přiděleno vyhlašování celého seriálu Mistrovství ČR v autokrosu. Humpoleckou trať si oblíbili i jezdci a rádi se do Humpolce vracejí. obr37

Text: Ing.Jana Dománková
Zdroj:HUMPOLEC V ZRCADLE ČASU II.„SPOLKY A SPOLKOVÝ VÝVOJ“

Vítězové humpoleckých závodů

Napsal Tomáš, tisk, přečteno 1339x

© Copyright 2006 NejWeb.Net používá RS2 Design by Kacko